6x redenen voor uitstelgedrag

Je kamer opruimen? Staat al weken op je to-do-lijst. De huisarts bellen? Oeps, alweer vergeten. En dat tentamen waarvoor je eigenlijk al had moeten beginnen met leren? Ach, morgen is ook nog een dag… of toch niet? We zijn allemaal sterren in uitstellen. Maar waarom doen we dit steeds? We weten heus wel dat we die taak uiteindelijk tóch moeten doen (vaak met een tikkeltje spijt en een flinke portie stress). Dit zijn zes redenen voor uitstelgedrag

1. Je hebt jezelf wijsgemaakt dat de druk te hoog is

“Er ligt zoveel druk op mijn schouders, ik heb echt een pauze nodig”, zeg je tegen jezelf terwijl je drie uur lang TikToks kijkt. En ja, natuurlijk is selfcare belangrijk, maar laten we eerlijk zijn: je gebruikt het vooral als smoes om die vervelende taak nog even niet te doen.

2. Je leeft volgens de ‘morgen is een nieuwe dag’-filosofie

Vandaag geen zin? Morgen dan! Oh nee, morgen komt ook niet uit… Misschien overmorgen? Voor je het weet is het deadline-dag en zit je in paniek alles op het laatste moment te fixen. Classic!

3. Je bent een perfectionist en bang om te falen

Als het niet 100% perfect kan, dan liever helemaal niet, toch? Dat is de mindset van de uitstellende perfectionist. Maar guess what? Niet beginnen is eigenlijk de grootste mislukking.

4. Je dénkt dat je controle hebt over de tijd (maar eigenlijk niet)

“Dit doe ik straks wel even snel.” Spoiler alert: straks wordt later, later wordt veel later, en voor je het weet is het ineens middernacht en zit je in een crisismodus. And i oop!

5. Je onderschat hoeveel tijd en energie iets kost

“Dit fix ik in een uurtje.” Ah ja, en dan blijkt het tóch vijf uur te duren en eindig je uitgeput en gefrustreerd. Wie had gedacht dat de taak ‘even je kamer opruimen’ kon veranderen in een volledige deep clean inclusief het uitzoeken van je oude schoolschriften?

6. Je wacht op het ‘perfecte moment’ om te beginnen

Je hebt een magisch moment in gedachten waarop je precies genoeg energie en motivatie hebt om te starten. Maar zodra dat moment voorbij is, bedenk je gewoon een nieuw perfect tijdstip. En zo gaat het eindeloos door…