Tony Chocolonely
Wed 02.03.11
Elke Nederlander eet gemiddeld 4.9 kilo chocola per jaar. Vooral de vrouwen zijn dol op chocolade. Denk aan chocolademuffins, brownies, chocoladerepen, bonbons, pindarotsjes en ga zo maar door. Een wereld zonder chocolade is eigenlijk niet voor te stellen. Maar weet jij hoe chocolade gemaakt wordt en waar het vandaan komt?

Journalist Teun van Keuken deed in 2003 onderzoek naar de productie van cacao voor de Keuringsdienst van Waarde. Hij kwam erachter dat er veel misselijkmakende taferelen kwamen kijken bij het productieproces van cacao. Dit proces bestaat namelijk vooral uit slavernij, uitbuiting, mishandeling en dwang.

Teun van Keuken
Slavernij is verschrikkelijk, maar het gebeurt dus nog steeds. Kleine kinderen worden meegelokt door beloftes over een betere toekomst. Vervolgens worden ze opgesloten en mishandeld. Ze moeten verschrikkelijk hard werken en worden soms ook seksueel misbruikt. Deze kinderen hebben dus geen keuze meer en hun toekomst is verkeken.


Slavernij en het kopen van producten die op criminele wijze zijn verkregen is strafbaar. Teun vond zichzelf dus een crimineel, omdat hij zelf ook niet-slaafvrije chocalade at. Teun huurde een advocaat in en gaf zichzelf aan bij de politie als ‘ chocolade-crimineel’ . Deze actie kreeg in Nederland veel aandacht en veel mensen volgden Teun tijdens zijn aangifte.
In 2004 geeft Teun zichzelf aan bij de Officier van Justitie, maar deze nemen hem niet serieus en nemen hem daarom ook niet in behandeling. Teun geeft niet op en wil het nog een keer proberen bij het Hooggerechtshof, maar dit kan alleen als hij getuigen heeft en die zijn er natuurlijk niet.

Het aangeven van zichzelf als chocolade-crimineel heeft geen gevolg gehad dat hij werd opgesloten, maar door deze actie kwam er wel heel veel aandacht voor de productie van cacao. Wanneer in 2005 Charlie and the Chocolate Factory uitkomt in Nederland, stapt Teun naar de hoofdsponsor van deze film, namelijk Nestlé. Hij vraagt het merk om een slaafvrije chocoladereep te maken, ook al als het maar één reep was om te laten zien dat er wel een goede wil is. Maar de fabrikant weigert.
In de media was er veel aandacht voor de acties van Teun, maar er waren geen chocoladefabrikanten die mee wilden gaan in het plan van Teun. In 2005 neemt de dappere journalist dan ook maar zelf het voortouw, hij maakt zelf slaafvrije chocolade en noemt het Tony Chocolonely.

Ondertussen loopt de rechtszaak tegen de chocolade-crimineel gewoon door. Teun heeft inmiddels twee getuigen gevonden die tegen hem willen getuigen. Het zijn twee jongens uit Burkina-Faso die onder dwang als slaven werkten in de productie van de cacao. Zij kregen geen cent betaald en werden gevangen gehouden, verschrikkelijk dus.
De rechtbank besluit in 2007 uiteindelijk dat Teun niet vervolgd zal worden. Maar zij erkennen wel de gruwelijke omstandigheden bij het maken van chocolade en vinden dat consumenten hier ook verantwoordelijk voor zijn. Hierna gaan steeds meer bedrijven na waar de chocolade vandaan komt en zijn nu bereid om de slavernij tegen te gaan.

Vandaag de dag zijn er al heel wat merken die eerlijke chocalade verkopen en ook consumenten letten nu veel beter op. Denk maar aan de groene Sinterklaas afgelopen jaar. Deze Sint adviseerde mensen ‘groene’ en eerlijke chocolade te kopen.

Cacao is nog steeds niet 100% slaafvrij, maar Tony Chocolonely is hard bezig om dit doel uiteindelijk te bereiken. Jij speelt hierbij een grote rol, jij kunt namelijk kiezen welk soort chocolade je koopt. Weet dat wanneer je niet-slaafvrije chocolade koopt, dat je dan dit proces ondersteunt.

Wij vinden het heel goed dat Tony Chocolonely iets doet tegen slavernij. De wereld is niet eerlijk verdeeld, maar als we allemaal een steentje bijdragen, dan komen we al een heel eind.
Je kan Tony Chocoloney op heel veel plekken kopen, namelijk bij koffietentjes, de bios, universiteiten enzovoort. Wil jij meer weten over de eerlijke chocolade of wil je weten waar je het kan kopen? Neem dan een kijkje op de website.
Wat vind jij van Tony Chocolonely?
Door Myrre
Like Girlscene op facebook
Ook leuk om te lezen:
Tags: chocolade,
tony chocolonely,
slavenhandel,
kinderarbeid,
slavernij
Reageer
Om te reageren moet je ingelogd zijn.
Log je in of
registreer je bij Yourscene
| | | BWBxx on | Sat 03-09-11 19:49 |  | toen ik die chocolade ging eten
vond ik het echt elkkere smaken
misschien omdat ik me minder schuldig voede toen ik het las
over tony,, ben ik gelijk gestopt met niet slaafvrije chocolade
tony chocoloney iss veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel lekkerder |
|
| |
|
|
| | | bbrriitt20 on | Sun 19-06-11 13:11 |  | Dit is een topactie!
Het is zo zielig voor die mensen die zo mishandeld werden. en gelukkig is daar eindelijk wat aan gedaan. |
|
| |
|
| | | sennatag on | Mon 16-05-11 19:51 |  | | heb toevallig vandaag puur gekocht! haha |
|
| |
|
| | | lovefrance | Thu 14-04-11 21:27 |  | | echt sneu voor die arme slaven echt goed dat hij ze wil helpen ik ga zeker opletten wat voor chocolade ik eet of krijg van iemand.:S |
|
| |
|
| | | KellyMe on | Sat 19-03-11 22:28 |  | ik kocht die chocolade altijd omdat ik het zo lekker vond, en nu hoor ik het verhaal er pas achter
er zouden meer mensen moeten zijn die zoveel initiatief nemen! |
|
| |
|
|
| | | margooox on | Thu 10-03-11 22:41 |  | | hahah geweldig |
|
| |
|
| | | YrsaIrisWay on | Wed 09-03-11 19:47 |  | | omg de verpakking is echt liefde! |
|
| |
|
| | | Noarai on | Tue 08-03-11 20:31 |  | goed artikel!
echt goed wat hij doet |
|
| |
|
| | | LolaaCoco on | Mon 07-03-11 19:10 |  | | vanaf nu echt alleen slaaf-vrije chocola! dit soort artikels zijn super! Het heeft me echt aan het denken gezet, verkoop pahté deze chocola ook? Het idee dat er slavenhanden aan de chocola die ik eet heeft gezeten, maakt me al misselijk! |
|
| |
|
| | | Kikie on | Mon 07-03-11 18:06 |  | | verder, goed artikel! |
|
| |
|
| | | Kikie on | Mon 07-03-11 18:03 |  | | ik eet nog geen kilo chocola per jaar. vies spul. wie eet die andere 3,9 kilo dan op :")? |
|
| |
|
| | | Girl4Dance on | Mon 07-03-11 17:27 |  | | En dan te denken dat tony chocoloney echt 100x lekkerder is, en dan uit onze Deen wordt verwijderd. :O:O |
|
| |
|
| | | xIcecreamA on | Sun 06-03-11 21:40 |  | | echt goed wat hij doet! |
|
| |
|
| | | esmee95 | Sun 06-03-11 20:09 |  | | ik lus alleen chocola met iets anders, zoals met koekjes ofzo heel raar xd. |
|
| |
|
|
| | | Roooosaaaa on | Sun 06-03-11 17:53 |  | ik vind het echt goed van hem!
NU WIL IK CHOCOLA! |
|
| |
|
| | | ImCrazy on | Sun 06-03-11 17:40 |  | Tony Chocolonely is echt superlekker!
@DinjaDONUT: ik vind m zelfs lekkerder dan gewone chocola. :) |
|
| |
|
| | | DinjaDONUT on | Sun 06-03-11 14:51 |  | | Smaakt die net zo lekker dan? |
|
| |
|
| | | Amethystium on | Sun 06-03-11 14:06 |  | | net 5 repen milka gekocht! Ik ga maarf over op Tony. |
|
| |
|
| | | prrrr on | Sun 06-03-11 12:34 |  | quote: En Verkade dan? Dat is toch ook fair trade?
ja klopt |
|
| |
|
| | | Meow_x3 on | Sat 05-03-11 23:49 |  | | Het is overal wat in de wereld. Met dit alleen verbeter je de wereld heus niet. Als je overal bij stilstaat in de wereld heb je zelf geen leven meer.. Als je je eens bedenkt de kleding die je draagt, de velen schoenen die je verslijt, de koffie die je nuttigt iedere dag, thee.. Zoveel mensen worden daarvoor uitgebuit en gebruikt als slaaf.. en dat is erg.. maar helaas heb ik geen portemonnee om al die dingen aan te schaffen.. Ik wil niet zeggen dat het een slecht initiatief is, maar er zal meer moeten gebeuren dan dat.. Te beginnen bij al die misbaksels die mensen behandelen zoals ze dat zelf nooit zouden willen. Ik koop het dus niet, daarvoor heb ik waarschijnlijk al teveel 'slechte' chocolade in mijn leven genuttigd :') |
|
| |
|
| | | jesuiskim on | Sat 05-03-11 21:11 |  | | Ik denk dat ik 1 keer per 3 maanden 2 blokjes chocola eet. Maar een heel goed initiatief van hem! |
|
| |
|
| | | girlwithaname on | Sat 05-03-11 15:47 |  | Ik ga nu alleen nog maar tony kopen!
|
|
| |
|
| | | Rbcaa on | Sat 05-03-11 14:12 |  | | bij deze ga ik beginnen met tony chocolony kopen als ik zin heb in een reep :) |
|
| |
|
| | | MoonlightDust on | Sat 05-03-11 11:55 |  | | Spijtig dat ze het in België niet verkopen! Heb het ooit eens gekocht in een Oxfam Wereldwinkel, en die was écht lekker! |
|
| |
|
| | | TessZ on | Sat 05-03-11 01:27 |  | | Die chocolade verkopen ze in de dierentuin waar ik werk. Toch maar eens halen in m'n pauze :') |
|
| |
|
| | | Muxy on | Fri 04-03-11 19:45 |  | | Wij hebben ook altrijd Tony's! |
|
| |
|
| | | Doesjaa123 on | Fri 04-03-11 19:30 |  | | Mn moeder koopt alleen maar Tony Chocolonely! |
|
| |
|
| | | lovelypip on | Fri 04-03-11 19:06 |  | | zo'n ontzettend goed initiatief!! |
|
| |
|
|
| | | Bottles | Fri 04-03-11 17:54 |  | | aaaah tony's chocolonely is zooo lekker & verslavend & zo op :$ |
|
| |
|
| | | xxSSGirl on | Fri 04-03-11 17:35 |  | | En Verkade dan? Dat is toch ook fair trade? |
|
| |
|
| | | MyHead_Explodes on | Fri 04-03-11 16:16 |  | | Mooi dat er steeds meer mensen hier op gaan letten! |
|
| |
|
| | | naoual_tjuh | Fri 04-03-11 16:09 |  | | Is ook bij de AH te koop :D |
|
| |
|
| | | lauragninej on | Fri 04-03-11 14:25 |  | | het is goed en spr lkkr:D |
|
| |
|
| | | lissaa12 on | Fri 04-03-11 12:43 |  | | SUPER GOEDVAN HEM ! |
|
| |
|
| | | Juudjjx on | Fri 04-03-11 09:34 |  | | @ Lavina hij is idd lekkerder dan normale chocola |
|
| |
|
| | | Lavina on | Thu 03-03-11 22:57 |  | Die hebben wij altijd,
Hij is ook super lekker op een of andere manier.. (lekkerder dan normale bedoel ik) |
|
| |
|
| | | Dilainy on | Thu 03-03-11 21:35 |  | | ooh die zag ik een keer in de winkel. |
|
| |
|
| | | becauseirock on | Thu 03-03-11 21:00 |  | | Ik koop sowieso altijd Fairtrade chocolade. |
|
| |
|
| | | xMagicalMoments on | Thu 03-03-11 20:30 |  | | in burkina faso heeft mijn oude leraar op de basischool heel veel acties voor gedaan om scholen op te richten enzo. die heeft een eigen goede doel! (: |
|
| |
|
| | | xmiich on | Thu 03-03-11 19:59 |  | @AnnwithRedhair; I have already bought it for my dad for almost 4 years now, so it's a little bit late... but I have to say that it does taste heavenly.
Sorry maar ik kon het gewoon niet laten haha.
Schandalig dat er geen chocoladefabrikanten mee wilde gaan... |
|
| |
|
| | | asella on | Thu 03-03-11 19:25 |  | Moet deze chocola altijd nog een keer kopen, alleen al omdat het er zo Amerikaans uit ziet ^^
Maar ik eet haast nooit chocola. |
|
| |
|
| | | AnnwithRedhair on | Thu 03-03-11 19:05 |  | | I already buy it for my dad for now almost 4 years, so it's a little bit late...:D but I have to say, it taste havenly |
|
| |
|
| | | Crush4Boys on | Thu 03-03-11 19:05 |  | | Gelukkig hebben ze ook Tony's Chocolonely @AH ;D |
|
| |
|
| | | xSOURIRE on | Thu 03-03-11 18:27 |  | | echt verschrikkelijk dat het zo gemaakt moet worden, maar de mensen die chocola kopen kiezen meestal toch voor de goedkoopste en dat is dus waarschijnlijk niet slavenvrij.. supermarkten zouden het uit het schap moeten halen ;-) |
|
| |
|
| | | Brendaly on | Thu 03-03-11 18:15 |  | dus eigenlijk zijn alle chocola van de supermarkten choco van slaven?
ps awsome actie zeg!!! |
|
| |
|
| | | EC_bla on | Thu 03-03-11 18:01 |  | huh, is dan supermarkt chocola ook chocola van slaven ofsoo ???
trouwens
vette actie van die kerol ! |
|
| |
|